Suomen elokuvatutkimuksen seuran Syysseminaarin aikataulu

Suomen elokuvatutkimuksen seura järjestää seminaarin elokuvan ja audiovisuaalisen median tutkijoille Helsingissä Tieteiden talolla perjantaina 23.11.2018 klo 10.30–17.00, sali 505

Ohjelma:

10.30 Tilaisuuden avaus

Marjo Kovanen, Suomen elokuvatutkimuksen seuran puheenjohtaja

  1. Sessio 10.35-12.05, chair: Janne Salminen

10.35 – 11.05 Leena Eerolainen:” Japanilainen kauhuelokuva”

11.05 – 11.35 Tarmo Malmberg: ”Elokuvakritiikki tiedonlajina ja tutkimuskohteena”

11.35-12.05 Kaisa Hiltunen: ”Lyhytelokuvia kuulumisesta tutkimushankkeessa Rajojen yli: Kuulumisen performansseja ja narratiiveja taiteen keinoin.”

12.05–13.15 LOUNAS(omakustanteinen)

  1. Sessio 13.15-14.45,chair: Outi Hupaniittu

13.15 – 13.45 Mia Öhman: ”Lenin Suomessa”

13.45 – 14.15 Tytti Rantanen: ”Ohjaaja kuvassa. Näkyvä tekijyys auteur-politiikan ja tekijän kuoleman ristivedossa ranskalaisessa 1960- ja 1970-luvun elokuvassa”

14.15- 14.45 Miina Kaartinen: ”Elokuvaesitykset toivon tiloina: kulttuurista resilienssiä paikantamassa”.

14.45 – 15.15 Kahvi

  1. Sessio 15.15-16.45,chair: Jaakko Seppälä

15.15 – 15.45 Noora Kallioniemi: ”Komediaviihteen esittämä työttömyys ja köyhyys yhteiskunnallisena vastapuheena 1980- ja 1990-lukujen Suomessa.”

15.45 – 16.15 Tommi Römpötti ja Titta Karlstedt:  ”Luonnonsuojelualueen anarkistit – raha ja lasten toimijuus 2000-luvun suomalaisessa lastenelokuvassa.”

16.15 – 16.45 Maiju Kannisto: ”Vallankumous kuvaruudussa” – Kasetti-televisio 1970-luvun alussa

17.00 SETS ry:n syyskokous

18.00 SETS ry:n syyskokouksen päättyminen

Seminaarin jälkeen on mahdollisuus jatkaa keskustelua ja viettää iltaa yhdessä.

 

Tervetuloa!

Lisätietoja: elokuvatutkimuksen.seura@gmail.com

 

 

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

%d bloggaajaa tykkää tästä: